NIE DAJ SIĘ CYBERPRZEMOCY - WEŹ SPRAWY W SWOJE RĘCE!
Opublikowano:"Cyberprzemoc często jest anonimowa. Równie często młodzi ludzie domyślają się, kto jest sprawcą ataków. Kolejny problem to niski poziom kontroli tego rodzaju agresywnych zachowań przez dorosłych" – mówi Anna Borkowska z Akademii NASK. - W przeciwieństwie do przemocy w realnym świecie - akty cyberprzemocy są rejestrowane, utrwalane, podawane dalej. To wszystko powoduje, że ofiary mocniej i dłużej odczuwają ich skutki – dodaje ekspertka NASK.
Cyberprzemoc jets inaczej zwana cyberbullyingiem. Jej najczestsze formy to:
- agresja werbalna (pojawia się na forach interentowych, często ma postac komentarzy, które mają na celu wzbudzenie przykrości, ośmieszenie, wystraszenie),
- upublicznienie nagrań upakarzajacych ofiarę,
- wykluczenie z grona "znajomych" na portalach społecznościowych,
- przykre lub złośliwe komentarze,
- włamanie na konto i/lub podszycie sie pod kogoś,
- uporczywe zgłaszanie czyjegoś profilu jako osoby łamiącej regulamin.
Często przemoc w sieci jest nastepstem konfliktów z jakimi dzieci borykają się w szkole. U dzieci i nastolatów - ofiar cyberprzemocy mogą wystapić następujace objawy:
- huśtawka nastrojów,
- nagła zmiana zachowania (np. nagłe wycofanie się z kontaktów, emocjonalne reagowanie na sytuacje z pozoru mało istotne)
- różne dolegliwosci fizyczne - ból głowy, ból brzucha,
- problemy w szkole,
- nagła zmiana kregu znajomych, zerwanie znajmości z najlepszym przyjacielem/przyjaciółką,
- stara trzymać się na uboczu korzystając ze smartfona, tabletu czy komputera, reaguje nerwowo na sygnał przychodzącego smsa lub powiadomienia,
- bardzo dużo czasu spędza online, obsesyjnie sprawdza smsy i/lub swoje konto/swój profil w mediach społecznościowych,
- unika konkretnych stron, profili lub aplikacji, nawet jeśli wcześniej chętnie z nich korzystało, nagle usuwa całą zawartość swojego profilu lub bloga i całkowicie rezygnuje z jakiejkolwiek aktywności w sieci.
(własne/Ministerstwo Cyfryzacji)