3D4ELDERLY
Opublikowano:Celem projektu jest wypracowanie innowacyjnych rozwiązań edukacyjnych, które wpłyną na podniesienie jakości pracy opiekunów oraz personelu zajmującego się osobami starszymi z chorobą Alzheimera i demencją, jak również jakości życia pacjentów, poprzez wykorzystanie technologii 3D.
Choroba Alzheimera to choroba neurodegeneracyjna mózgu, która stopniowo prowadzi pacjenta do stanu całkowitej zależności, stwarzając tym samym bardzo złożoną i trudną sytuację dla osób, które się nim opiekują. Przyczyny choroby są wciąż nieznane, ale mówi się o jej wieloczynnikowym pochodzeniu, wskazując m.in. na wpływ genetyki, środowiska i stylu życia.
CEIPES, jak również pozostali partnerzy projektu, opracowali 15 ćwiczeń w formie modeli 3D wraz z plikami .stl. Osoby zainteresowane tymi materiałami mogą pobrać folder z platformy, wygenerować plik g.code i wprowadzić go do drukarki 3D. Ćwiczenia wydrukowane na drukarkach 3D wykorzystują różne przedmioty i kształty, ale tym, co je łączy, jest cel – pomoc osobom starszym z demencją i w pierwszym stadium Alzheimera w wykonywaniu codziennych czynności. I rzeczywiście pomaga w ćwiczeniach stymulujących funkcje poznawcze, które pobudzają pamięć, zdolności językowe, postrzeganie, rozumowanie, kreatywność, umiejętności społeczne, a przede wszystkim – dobre samopoczucie. Wszystkie ćwiczenia zostały zaprojektowane zgodnie z metodologią opracowaną przez partnerów, którzy mają doświadczenie związane z chorobami neurodegeneracyjnymi.
Pod wskazanym linkiem znajduje się PLATFORMA 3D4ELDERLY. Dostępne są na niej ćwiczenia w pięciu językach. Można wybierać spośród ćwiczeń rozwijających różne funkcje poznawcze, w zależności od tego, czego ma dotyczyć trening osoby starszej. Na platformie można także pobrać pliki .stl, zawierające niezbędne wskazówki dotyczące druku 3D. A z myślą o osobach, które nie mają łatwego dostępu do możliwości druku 3D, opublikowano w sekcji „Network” („Sieć”) dane firm z różnych miast (w krajach partnerów projektu), które drukują tego typu materiały.
Podsumowując, partnerzy projektu pracują nad metodologią, która pozwoli przetestować wszystkie ćwiczenia, a następnie je udoskonalić, aby na koniec projektu uzyskać wspaniały efekt.
Zachęcamy do odwiedzenia strony projektu, gdzie można pobrać ćwiczenia 3D i dowiedzieć się więcej o projekcie, jak również do śledzenia naszych profili w mediach społecznościowych na Facebooku, Instagramie and Twitterze.
Autorka: Karolina MILCZAREK
Źródło: https://epale.ec.europa.eu/pl