Dr
Maciej Zdanowicz
Grafika projektowa, grafika intermedialna
Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach
adiunkt
Artysta grafik i teoretyk sztuki pracujący w obszarze nowych mediów oraz grafiki projektowej. Interesuje się problematyką przekładalności muzyki, pejzażu dźwiękowego na formę wizualną. Jego realizacje obejmują przede wszystkim graficzne interpretacje wybranych utworów muzycznych, rejestracje i wizualizacje pejzaży akustycznych, instalacje dźwiękowe.
Pracownik naukowo-dydaktyczny Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, gdzie od października 2016 roku pełni funkcję wicedyrektora ds. dydaktycznych i studenckich.
Bierze czynny udział w krajowym i międzynarodowym życiu artystycznym, naukowym. Autor 7. wystaw indywidualnych, uczestnik blisko 80. prezentacji zbiorowych, kurator projektów artystycznych, organizator konferencji naukowych i artystycznych, publikuje artykuły naukowe, teksty krytyczne, wykłada gościnnie w polskich i zagranicznych uczelniach, instytucjach kultury. Laureat nagród (m.in. stypendium artystycznego Prezydenta Miasta Łodzi w roku 2017, wyróżnienia honorowego na I Ogólnopolskiej Wystawie Rysunku Studenckiego w Toruniu w 2008 roku, nagrody Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi w XXIII Konkursie im. Władysława Strzemińskiego w 2006 roku). Członek World Forum for Acoustic Ecology (WFAE), Polskiego Stowarzyszenia Muzyki Elektroakustycznej (PSeME), Stowarzyszenia Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie.
W 2007 r. ukończył Wydział Grafiki i Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Dyplom z wyróżnieniem obronił w Pracowni Grafiki Reklamowej i Propagandowej prof. Bogusława Balickiego oraz Pracowni Malarstwa i Rysunku prof. Romany Hałat. Stopień doktora sztuk plastycznych uzyskał w Instytucie Sztuk Pięknych UJK. W latach 2007-2016 był asystentem w Pracowni Obrazu prof. Aleksandry Gieragi na Wydziale Sztuk Wizualnych ASP w Łodzi.
Projektowanie graficzne ze szczególnym uwzględnieniem projektowania plakatu i wydawnictw, projektowania opraw graficznych wydawnictw i wydarzeń muzycznych, Obrazowanie muzyki i pejzazu dźwiękowego - poszukiwanie wizualnych ekwiwalentów środków muzycznych, zjawisk akustycznych